Mittetulundusühing Eesti Krediidiandjate Liit
PÕHIKIRI
(kehtiv alates 07.02.2024)
1. ÜLDSÄTTED
1.1. Mittetulundusühingu nimi on „MTÜ Eesti Krediidiandjate Liit” (edaspidi „Ühing”).
1.2. Ühingu asukoht on Tallinn, Eesti Vabariik.
1.3. Ühing juhindub oma tegevuses käesolevast põhikirjast ja Eesti Vabariigi õigusaktidest.
1.4. Ühingu majandusaasta algab 1. jaanuaril ja lõpeb 31. detsembril.
2. EESMÄRK
2.1. Ühingu tegevuse eesmärk on ühendada Eestis tegutsevaid innovaatilisi finantsteenuste pakkujaid, edendada Eesti pangavälise finantssektori jätkusuutlikku arengut ja toetada Ühingu liikmete konkurentsivõimet Eesti finantsturul, esindades Ühingu liikmete huve riiklikul ja rahvusvahelisel tasandil nii seadusandliku, täitevvõimu ja avalikkuse ees ja tagada nende huvide elluviimine.
2.2. Ühingu eesmärgi saavutamiseks seab Ühing järgmised ülesanded:
2.2.1. regulatiivse raamistiku parandamine – edendada Eesti finantssektori õiglast, prognoositavat, võrdset, konkurentsivõimelist ja kasvule suunatud õigusraamistikku;
2.2.2. finantssektori arendamine – toetada kaasaegset ja tipptasemel tehnoloogiapõhist Eesti finantssektorit, edendada Eesti üldise ärikeskkonna atraktiivsust ja meelitada ligi investeeringuid;
2.2.3. avalikkuse teadlikkuse tõstmine – edendada tarbijate finantskirjaoskust ja teadlikkust Ühingu liikmete poolt pakutavatest finantsteenustest, tehes selleks vajadusel koostööd avaliku, erasektori ja teiste ühingutega;
2.2.4. liikmete esindamine – esindada ja kaitsta liikmete õigusi ja huve Eestis ja rahvusvaheliselt ja kujundada liikmete head mainet;
2.2.5. liikmete toetamine – edendada finantssektori parimate tavadega kooskõlas olevate standardite kohaldamist liikmete igapäevases tegevuses, et tagada kohalduvale õigusele ja standarditele vastavate kvaliteetsete teenuste osutamine, ning anda liikmetele nõu, et edendada nende tegevuse nõuetele vastavust;
2.2.6. ausa konkurentsi tagamine – rõhutada heade tavade ja ärieetika olulisust ning korraldada liikmete vahelisi regulaarseid kohtumisi, mis aitavad kaasa üksteise mõistmisele ja võimalike erimeelsuste kiirele lahendamisele.
2.3. Eesmärkide saavutamiseks Ühing algatab ja osaleb õigusloomes, kavandab turundustegevusi, teeb koostööd avaliku-, erasektori ja teiste ühingutega nii Eestis kui rahvusvaheliselt, korraldab konverentse ja koolitusi.
3. LIIKMETE VASTUVÕTMISE JA VÄLJAARVAMISE KORD
3.1. Ühingu liikmeks võib olla juriidiline isik, kes tegeleb Eestis tegevusloa alusel finantsteenuste või nende tugiteenuste osutamisega Eesti tarbijatele või ettevõtetele ning kellel on olemas vähemalt ühe Ühingu liikme kirjalik soovitus.
3.2. Liikmeks saamiseks peab organisatsioon esitama Ühingu juhatusele kirjaliku avalduse. Ühingu juhatus otsustab avalduse rahuldamise ja liikmeks vastuvõtmise hiljemalt ühe (1) kuu jooksul avalduse saamisest.
3.3. Juhatuse otsuse alusel on erandkorras võimalik võtta Ühingu liikmeks ka neid Eesti juriidilisi isikuid, kes ei vaja Eestis tegutsemiseks tegevusluba.
3.4. Kui juhatus on teinud positiivse otsuse Ühingusse vastuvõtmise kohta, tuleb organisatsioonil tasuda liikmemaks vastavalt sel hetkel kehtivale liikmemaksu suurusele.
3.5. Ettepanekud liikmemaksu suuruse osas esitab üldkoosolek ning selle kinnitab juhatus igal kalendriaastal.
3.6. Avalduse mitterahuldamisel on taotlejal õigus nõuda, et tema liikmeks vastuvõtmise otsustab üldkoosolek, esitades selleks kirjaliku avalduse.
3.7. Liige võib Ühingust igal ajal välja astuda, esitades selleks juhatusele kirjaliku avalduse vähemalt ühe (1) kuu ette. Liige on kohustatud tasuma liikmemaksu kuni väljaastumise kuupäevani.
3.8. Liikme võib üldkoosoleku otsusega Ühingust välja arvata, kui liige ei ole kõrvaldanud juhatuse poolt tuvastatud rikkumist ühe (1) kuu jooksul pärast juhatuselt vastava kirjaliku hoiatuse saatmist järgmistel juhtudel:
3.8.1. liige ei täida üldkoosoleku või juhatuse otsuseid;
3.8.2. liige ei täida oma põhikirjast tulenevaid või muid kohustusi Ühingu ees;
3.8.3. kahjustab oma tegevusega Ühingu huve või mainet või Ühingu eesmärgi saavutamist;
3.8.4. ei tasu liikmemaksu või viivitab selle tasumisega rohkem kui 60 (kuuskümmend) päeva.
3.9. Ühingu liige arvatakse automaatselt Ühingust välja vastava finantsteenuse osutamiseks vajaliku tegevusloa kehtivuse lõppemise või tühistamise korral alates tegevusloa kehtivuse lõppemise või tühistamise päevast.
3.10. Juhatus teavitab adressaati viivitamatult üldkoosoleku otsusest liikme väljaarvamise kohta kirjalikult (elektroonilise dokumendi vormis). Väljaarvamise otsus jõustub alates otsuses määratud päevast.
3.11. Juriidilisest isikust liikme lõppemise korral tema liikmelisus Ühingus lõpeb.
3.12. Liikme väljaastumise, väljaarvamise või liikmelisuse lõppemise korral tema poolt makstud liikmemaksu liikmele ei tagastata.
3.13. Ühingust välja arvamise järgselt on sellel organisatsioonil keelatud kasutada oma tulevases tegevuses Ühingu logo ning muid visuaale ja turundusmaterjale, mis võivad avalikkust eksitada, luues mulje, et organisatsioon on endiselt Ühingu liige. Järelevalvet käesoleva sätte rakendamise üle teostab juhatus.
4. LIIKMETE ÕIGUSED JA KOHUSTUSED
4.1. Ühingu liikmetel on õigus:
4.1.1. osaleda Ühingu juhtimises käesolevas põhikirjas sätestatud korras;
4.1.2. saada teavet Ühingu tegevuse kohta, sh tutvuda Ühingu protokollide, otsuste ja korraldustega;
4.1.3. osaleda kõikidel Ühingu poolt korraldatavatel üritustel, esitada ettepanekuid Ühingu tegevuse ja selle parendamise kohta, kaitsta oma arvamust;
4.1.4. osaleda Ühingu likvideerimisel vara jaotamisel.
4.2. Ühingu liikmetel on kohustus:
4.2.1. järgida ja täita käesolevat põhikirja, üldkoosoleku ja juhatuse otsuseid ning muid Ühingu sisedokumente ja -kordasid;
4.2.2. tasuda liikmemaksu üldkoosoleku poolt sätestatud korras;
4.2.3. toetada Ühingu eesmärgi ja ülesannete realiseerimist aktiivse osalusega;
4.2.4. mitte avalikustada Ühingu või selle üksikliikme konfidentsiaalset teavet kolmandale isikule ilma kirjaliku nõusolekuta;
4.2.5. mitte teha tegevusi, mis võivad negatiivselt mõjutada Ühingu ja teiste liikmete mainet või ausat konkurentsi.
5. RAHALISTE VAHENDITE SAAMISE JA KASUTAMISE KORD
5.1. Ühingu tulud koosnevad:
5.1.1. liikmetelt laekuvad liikmemaksud;
5.1.2. saadud annetused;
5.1.3. tulu Ühingu majandustegevusest;
5.1.4. liikmete ja muude isikute panused Ühingu teatavate ülesannete täitmise rahastamiseks;
5.1.5. muud tulud.
5.2. Ühingu rahalisi vahendeid kasutatakse:
5.2.1. Ühingu eesmärgi ja ülesannete täitmiseks;
5.2.2. Ühingu töötajate tasustamiseks;
5.2.3. muude Ühingu tegevuse tagamisega seotud ülesannete täitmiseks.
5.3. Juhul, kui Ühingu rahalistest vahenditest ei piisa Ühingu poolt korraldatava ürituse läbiviimiseks, võivad liikmed kokku leppida sihtotstarbelistes sissemaksetes selle sündmuse elluviimiseks.
5.4. Juhatus vastutab Ühingu rahaliste vahendite eesmärkidele vastava ja nõuetekohase kasutamise eest.
5.5. Ühingul on õigus teostada majandustegevust täiendavate tegevuste vormis, et saavutada põhikirja peatükis 2 sätestatud eesmärgid.
5.6. Ühing ei jaota kasumit oma liikmete vahel.
5.7. Ühingul on õigus kutsuda Ühingu majandustegevust kontrollima audiitor.
6. LIIKMETE ÜLDKOOSOLEK
6.1. Ühingu kõrgeim otsustusorgan on Ühingu liikmete üldkoosolek, millest võivad osa võtta kõik Ühingu liikmed.
6.2. Üldkoosoleku pädevusse kuuluvad küsimused, mis on täpsustatud kehtivates õigusaktides, samuti järgmised küsimused:
6.2.1. põhikirja muutmine;
6.2.2. Ühingu juhatuse määramine ja tagasikutsumine;
6.2.3. Ühingu eelarve ja majandusaasta aruande kinnitamine;
6.2.4. Ühingu eesmärgi muutmine;
6.2.5. eelarves ja strateegias ettenägematute meetmete ette võtmine ja rahastamine;
6.2.6. äriühingutes või muudes ühendustes ja avalik-õiguslikes organisatsioonides osalemisega seotud küsimuste otsustamine;
6.2.7. juhatuse liikmega tehingu tegemise või tema vastu nõude esitamise otsustamine ja selles tehingus või nõudes Ühingu esindaja määramine;
6.2.8. juhatuse liikmele nende poolt ülesannete täitmiseks tehtud vajalike kulutuste hüvitamine;
6.2.9. Ühingu liikmete väljaarvamise otsustamine;
6.2.10. Ühingu liikmeks vastuvõtmise otsustamine, kui taotleja on seda nõudnud pärast esmase liitumisavalduse mitterahuldamist;
6.2.11. Ühingu ühinemise, jagunemise ja lõpetamise otsustamine;
6.2.12. vajadusel audiitorkontrolli määramine.
6.3. Igal liikmel on üldkoosolekul üks hääl, mida esindab liikme seaduslik või volitatud esindaja.
6.4. Üldkoosolekud on korralised ja erakorralised. Juhatus kutsub korralise üldkoosoleku kokku vastavalt vajadusele, kuid vähemalt üks (1) kord aastas ja mitte hiljem kui 31. märtsil. Juhatus on kohustatud kokku kutsuma erakorralise üldkoosoleku, kui seda nõuab kirjalikult vähemalt 1/10 Ühingu liikmetest.
6.5. Juhatus teatab üldkoosoleku kokkukutsumisest e-posti teel liikme kontaktandmetele (mis on juhatusele teatavaks tehtud vähemalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis), tagades et liikmed saavad korralise üldkoosoleku kokkukutsumise kohta teavet hiljemalt neliteist (14) päeva enne üldkoosoleku toimumise kuupäeva.
6.6. Üldkoosolek on otsustusvõimeline, kui sellel osaleb üle poole liikmetest. Kui üldkoosolek ei ole kvoorumi puudumise tõttu otsustusõiguslik, kutsub juhatus hiljemalt kolme (3) nädala jooksul kokku uue üldkoosoleku, mille kvoorum on täidetud tingimusel, et kohal on vähemalt kaks liiget. Üldkoosolek võib vastu võtta otsuseid koosolekut kokku kutsumata kirjaliku (elektroonilise) hääletamise teel, kui selle poolt hääletavad kirjalikult kõik liikmed.
6.7. Üldkoosoleku otsused võetakse vastu lihthäälteenamusega. Kui üldkoosolek otsustab põhikirja muutmise, siis on üldkoosolek otsustusvõimeline, kui selles osaleb vähemalt 2/3 liikmetest. Ühingu tegevuse eesmärgi muutmiseks on vajalik kõigi üldkoosolekul osalenud liikmete esindajate nõusolek.
Ühingu liikmete väljaarvamiseks on vajalik vähemalt 3/4 koosolekul osalenud liikmete nõusolek.
Üldkoosolekud protokollitakse.
6.8. Üldkoosolek kinnitab juhatuse poolt esitatud Ühingu aasta eelarve järgmise majandusaasta kohta hiljemalt jooksva aasta 31. detsembriks.
7. JUHATUS
7.1. Juhatus on Ühingu juht- ja esindusorgan. Ühingu juhatus määratakse kaheks (2) aastaks üldkoosoleku otsusega. Igal Ühingu liikmel on õigus olla esindatud Ühingu juhatuses ühe (1) esindaja kaudu. Juhatuse liikmete töö ei kuulu tasustamisele.
7.2. Ühingut on õigustatud esindama vähemalt kaks (2) juhatuse liiget ühiselt.
7.3. Juhatuse pädevusse kuuluvad:
7.3.1. Ühingu igapäevatöö juhtimine Ühingu eesmärgi saavutamiseks ja ülesannete täitmiseks;
7.3.2. raamatupidamise korraldamine, tegevuskava kinnitamine ning majandusaasta aruande esitamine üldkoosolekul kinnitamiseks;
7.3.3. uue liikme vastuvõtmise otsustamine;
7.3.4. määrata kindlaks Ühingu liikmemaksu suurus ning tasumise kord;
7.3.5. järelevalve teostamine põhikirja ja muude kokkulepitud eeskirjade täitmise üle liikmete poolt;
7.3.6. Ühingu vara ja rahaliste vahendite haldamine vastavalt käesolevale põhikirjale, sealhulgas eelarve korrigeerimine jooksva majandusaasta vältel;
7.3.7. Ühingu ülesannete täitmiseks vajalike isikutega lepingute sõlmimine, sealhulgas otsustada Ühingu töötajate arv, koosseis ning tasu;
7.3.8. määrata ametisse tegevjuht ja kinnitada tema tasu ning teostada kontrolli tema tegevuse üle;
7.3.9. üldkoosolekute kokkukutsumine ja ettepanekute koostamine üldkoosoleku pädevusse kuuluvates küsimustes.
7.4. Juhatuse koosolekud toimuvad vähemalt kord kvartalis. Juhatuse koosoleku võib kutsuda kokku iga juhatuse liige ja tegevjuht. Juhatuse koosoleku kokkukutsumise teade edastatakse e-posti teel kõikidele juhatuse liikme kontaktandmetele (mis on juhatusele teatavaks tehtud vähemalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis), tagades et juhatuse liikmed saavad korralise üldkoosoleku kokkukutsumise kohta teavet hiljemalt seitse (7) päeva enne koosoleku toimumise kuupäeva.
7.5. Juhatus on otsustusvõimeline, kui sellel osaleb üle poole liikmetest. Juhatus võib vastu võtta otsuseid koosolekut kokku kutsumata kirjaliku (elektroonilise) hääletamise teel, kui selle poolt hääletavad kirjalikult kõik liikmed.
7.6. Juhatuse otsused võetakse vastu lihthäälteenamusega. Igal liikmel on üks (1) hääl. Juhatuse koosolekud protokollitakse.
7.7. Juhatuse liikme võib üldkoosoleku otsusega igal ajal, sõltumata põhjusest, tagasi kutsuda. Juhatuse liikme töölt lahkumisel või muudel juhatuse liikme kohustuste täitmist mittevõimaldavatel juhtudel on Ühingu liige kohustatud tegema ühe (1) kuu jooksul üldkoosolekule ettepaneku selle juhatuse liikme juhatusest tagasi kutsumiseks ja uue juhatuse liikme määramiseks.
8. TEGEVJUHT
8.1. Ühingu igapäevase tegevuse juhtimiseks võib Ühingul olla tegevjuht, kelle ülesanneteks on muuhulgas:
8.1.1. korraldada Ühingu igapäevast tööd vastavalt juhatuse ja üldkoosoleku otsustele;
8.1.2. pidada arvestust liikmemaksu laekumise üle;
8.1.3. korraldada üldkoosoleku ja juhatuse koosoleku kokkukutsumine ja valmistada ette koosolekute materjalid;
8.1.4. korraldada Ühingu raamatupidamist, tagada majandusaasta aruande ja tegevuskava koostamine ja esitamine juhatusele;
8.1.5. anda üldkoosolekule ja juhatusele aru Ühingu tegevuse ja vara kasutamise kohta;
8.1.6. sõlmida Ühingu töötajatega töölepingud ja neid lõpetada.
9. ÜHINGU TEGEVUSE LÕPETAMINE
9.1. Ühingu ühinemine, jagunemine ja lõpetamine toimub seaduses sätestatud korras.
9.2. Ühing lõpetatakse:
9.2.1. Üldkoosoleku otsusega, kui selle poolt on hääletanud üle 3/4 üldkoosolekul osalenud või esindatud liikmetest;
9.2.2. pankrotimenetluse alustamisel Ühingu vara vastu;
9.2.3. Ühingu liikmete arvu vähenemisel alla kahe;
9.2.4. Üldkoosoleku võimetuse korral määrata käesolevas põhikirjas või seaduses ettenähtud organite liikmeid;
9.2.5. muul seaduses ettenähtud alusel.
9.3. Pärast võlausaldajate kõigi nõuete rahuldamist või tagamist ja raha hoiustamist jaotatakse allesjäänud vara vastavalt üldkoosoleku otsusele, milles määratakse varale õigustatud isikud.